Wednesday, September 22

All 2008 Film Awards

Click through each award to see the full list of nominees and winners!

AFI Awards – Movie of the Year

Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You’re Dead

AFI Awards – TV Program of the Year

30 Rock

30 Rock

British Independent Film Awards – Best British Independent Film

Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

British Independent Film Awards – Best International Independent Film

Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

Cannes Film Festival – Grand Prize of the Jury

Gomorrah Matteo Garrone

Gomorrah

Matteo Garrone

Cannes Film Festival – Jury Prize

Il Divo Paolo Sorrentino

Il Divo

Paolo Sorrentino

Cannes Film Festival – Palme d’Or

The Class Laurent Cantet

The Class

Laurent Cantet

Critics Choice Awards – Best Acting Ensemble

Hairspray Nikki Blonsky

Hairspray

Nikki Blonsky

Critics Choice Awards – Best Picture

No Country for Old Men

No Country for Old Men

DGA Awards – Outstanding Directorial Achievement in Feature Film

No Country for Old Men Joel Coen

No Country for Old Men

Joel Coen

Film Independent Spirit Awards – Best Feature

Juno Lianne Halfon

Juno

Lianne Halfon

Golden Globe Awards – Best Motion Picture – Comedy or Musical

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Golden Globe Awards – Best Motion Picture – Drama

Atonement

Atonement

Golden Globe Awards – Best Motion Picture – Foreign Language

The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

Gotham Independent Film Award – Best Feature

Frozen River Courtney Hunt

Frozen River

Courtney Hunt

LAFCA Award – Best Foreign Film

Still Life Zhangke Jia

Still Life

Zhangke Jia

LAFCA Award – Best Picture

WALL·E

WALL·E

National Board of Review – Best Film

Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

New York Film Critics Circle Awards – Best Film

Milk

Milk

New York Film Critics Circle Awards – Best Foreign Language Film

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

Academy Awards – Best Picture

No Country for Old Men Scott Rudin

No Country for Old Men

Scott Rudin

Academy Awards – International Feature Film

The Counterfeiters null

The Counterfeiters

null

PGA Award – Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

No Country for Old Men Scott Rudin

No Country for Old Men

Scott Rudin

International Film Festival Rotterdam – Audience Award

Persepolis Vincent Paronnaud

Persepolis

Vincent Paronnaud

Screen Actors Guild Awards – Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture

No Country for Old Men Javier Bardem

No Country for Old Men

Javier Bardem

Screen Actors Guild Awards – Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series

The Office Leslie David Baker

The Office

Leslie David Baker

Screen Actors Guild Awards – Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series

The Sopranos Greg Antonacci

The Sopranos

Greg Antonacci

The Satellite Awards – Best Miniseries and Limited Series

Cranford

Cranford

The Satellite Awards – Best Motion Picture – Comedy or Musical

Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

The Satellite Awards – Best Motion Picture – Drama

Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

The Satellite Awards – Best Motion Picture – International Film

Gomorrah

Gomorrah

The Satellite Awards – Best Motion Picture Made for Television

Filth: The Mary Whitehouse Story

Filth: The Mary Whitehouse Story

The Satellite Awards – Best Television Series – Comedy or Musical

State of the Union

State of the Union

The Satellite Awards – Best Television Series – Drama

Dexter

Dexter

Seattle International Film Festival – Golden Space Needle Award – Best Film

Cherry Blossoms Doris Dörrie

Cherry Blossoms

Doris Dörrie

Sundance Film Festival – Audience Award – Dramatic

The Wackness Jonathan Levine

The Wackness

Jonathan Levine

Sundance Film Festival – Grand Jury Prize – Dramatic

Frozen River Courtney Hunt

Frozen River

Courtney Hunt

Tribeca Film Festival – Audience Award – Narrative

War Child Christian Karim Chrobog

War Child

Christian Karim Chrobog

Tribeca Film Festival – Jury Award – Best Narrative Feature

Let the Right One In Tomas Alfredson

Let the Right One In

Tomas Alfredson

Venice Film Festival – Golden Lion – Best Film

The Wrestler Darren Aronofsky

The Wrestler

Darren Aronofsky

Venice Film Festival – Silver Lion – Grand Jury Prize

Teza Haile Gerima

Teza

Haile Gerima

Writers Guild of America Awards – Best Adapted Screenplay

No Country for Old Men Ethan Coen

No Country for Old Men

Ethan Coen

Writers Guild of America Awards – Best Original Screenplay

Juno Diablo Cody

Juno

Diablo Cody

Writers Guild of America Awards – Comedy Series

30 Rock Brett Baer

30 Rock

Brett Baer

Writers Guild of America Awards – Drama Series

The Wire Ed Burns

The Wire

Ed Burns