Wednesday, May 12

All 2018 Film Awards

Click through each award to see the full list of nominees and winners!

AACTA International Award – Best Film

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

AFI Awards – Movie of the Year

Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

AFI Awards – TV Program of the Year

Big Little Lies

Big Little Lies

British Independent Film Awards – Best British Independent Film

The Favourite Deborah Davis

The Favourite

Deborah Davis

British Independent Film Awards – Best International Independent Film

Roma Alfonso Cuarón

Roma

Alfonso Cuarón

Cannes Film Festival – Grand Prize of the Jury

BlacKkKlansman Spike Lee

BlacKkKlansman

Spike Lee

Cannes Film Festival – Jury Prize

Capernaum Nadine Labaki

Capernaum

Nadine Labaki

Cannes Film Festival – Palme d’Or

Shoplifters Hirokazu Koreeda

Shoplifters

Hirokazu Koreeda

Critics Choice Awards – Best Acting Ensemble

The Favourite

The Favourite

Critics Choice Awards – Best Picture

Roma

Roma

DGA Awards – Outstanding Directorial Achievement in Feature Film

The Shape of Water Guillermo del Toro

The Shape of Water

Guillermo del Toro

Film Independent Spirit Awards – Best Feature

Get Out Jason Blum

Get Out

Jason Blum

Golden Globe Awards – Best Motion Picture – Comedy or Musical

Lady Bird

Lady Bird

Golden Globe Awards – Best Motion Picture – Drama

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Golden Globe Awards – Best Motion Picture – Foreign Language

In the Fade

In the Fade

Gotham Independent Film Award – Best Feature

The Rider Chloé Zhao

The Rider

Chloé Zhao

LAFCA Award – Best Foreign Film

Burning

Burning

LAFCA Award – Best Foreign Film

Shoplifters

Shoplifters

LAFCA Award – Best Picture

Roma

Roma

National Board of Review – Best Film

Green Book

Green Book

New York Film Critics Circle Awards – Best Film

Roma

Roma

New York Film Critics Circle Awards – Best Foreign Language Film

Cold War

Cold War

Academy Awards – Best Picture

The Shape of Water Guillermo del Toro

The Shape of Water

Guillermo del Toro

Academy Awards – International Feature Film

A Fantastic Woman null

A Fantastic Woman

null

PGA Award – Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

The Shape of Water Guillermo del Toro

The Shape of Water

Guillermo del Toro

International Film Festival Rotterdam – Audience Award

The Guilty Gustav Möller

The Guilty

Gustav Möller

Screen Actors Guild Awards – Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Abbie Cornish

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Abbie Cornish

Screen Actors Guild Awards – Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series

Veep Dan Bakkedahl

Veep

Dan Bakkedahl

Screen Actors Guild Awards – Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series

This Is Us Eris Baker

This Is Us

Eris Baker

The Satellite Awards – Best Ensemble – Motion Picture

The Favourite Rachel Weisz

The Favourite

Rachel Weisz

The Satellite Awards – Best Miniseries and Limited Series

American Crime Story

American Crime Story

The Satellite Awards – Best Motion Picture – Comedy or Musical

A Star Is Born

A Star Is Born

The Satellite Awards – Best Motion Picture – Drama

If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

The Satellite Awards – Best Motion Picture – International Film

Roma

Roma

The Satellite Awards – Best Motion Picture Made for Television

The Tale

The Tale

The Satellite Awards – Best Television Series – Comedy or Musical

Lodge 49

Lodge 49

The Satellite Awards – Best Television Series – Drama

Homecoming

Homecoming

Seattle International Film Festival – Golden Space Needle Award – Best Film

Eighth Grade Bo Burnham

Eighth Grade

Bo Burnham

Sundance Film Festival – Audience Award – Dramatic

Burden Andrew Heckler

Burden

Andrew Heckler

Sundance Film Festival – Grand Jury Prize – Dramatic

The Miseducation of Cameron Post Desiree Akhavan

The Miseducation of Cameron Post

Desiree Akhavan

Tribeca Film Festival – Audience Award – Narrative

To Dust Matthew Broderick

To Dust

Matthew Broderick

Tribeca Film Festival – Best Narrative Feature

Diane Kent Jones

Diane

Kent Jones

Venice Film Festival – Golden Lion – Best Film

Roma Alfonso Cuarón

Roma

Alfonso Cuarón

Venice Film Festival – Silver Lion – Grand Jury Prize

The Favourite Yorgos Lanthimos

The Favourite

Yorgos Lanthimos

Venice Film Festival – Silver Lion – Grand Jury Prize

The Nightingale Jennifer Kent

The Nightingale

Jennifer Kent

Writers Guild of America Awards – Best Adapted Screenplay

Call Me by Your Name James Ivory

Call Me by Your Name

James Ivory

Writers Guild of America Awards – Best Original Screenplay

Get Out Jordan Peele

Get Out

Jordan Peele

Writers Guild of America Awards – Comedy Series

Veep Rachel Axler

Veep

Rachel Axler

Writers Guild of America Awards – Drama Series

The Handmaid's Tale Ilene Chaiken

The Handmaid’s Tale

Ilene Chaiken